T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü T.C. Sağlık Bakanlığı Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Dudak Kanserini Yendiler

Güncelleme Tarihi: 24/05/2018

 D.P.Ü. Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesine dudaklarında ki düzelmeyen yaralar için başvuran Ahmet Çanak ve Haydar Çakmak isimli vatandaşlarımıza, yapılantetkikler sonucu alt dudak kanseri tanısı konuldu. Kulak Burun Boğaz Uzmanı  Doç. Dr. Cüneyt Kucur tarafından ameliyata alınarak tedavi edildi.

Dr. Kucur;  “Ahmet ve Haydar beylerde ilerlemiş dudak kanserleri vardı. Boyunlarında da şüpheli yayılma vardı. Kliniğimize başvurarak tanılarını aldılar. İlk geldiklerinde, 'acaba kanser tedavi edilebilir mi?' diye tereddütleri vardı. Çok şükür iki hastamıza da hastanemiz bünyesinde bu ameliyatları yaptık. Ameliyatlarımızda aynı zamanda boyunlarındaki lenf bezlerini temizleme imkanımız oldu. Tevafuk iki hastamız da aynı dönemde ameliyat oldular. Ameliyatlarımızın her biri yaklaşık 4 ile 6 saat sürdü. Şu anda hastalıktan tamamen kurtulmuş durumdalar.

Yeme, içme ve günlük hayatlarına çok rahat devam edebiliyorlar. Hastalarımızın bundan sonra da takiplerini yapacağız. İnşallah sıkıntı olmayacak ama olması halinde her türlü tedavisini burada yapma imkanımız var."

Bu tür yaraları ve rahatsızlıkları olanların mutlaka en kısa zamanda hastanelere başvurmaları çağrısında da bulunan Kucur, "Bu hastalık ilerlemiş olsa bile hastalarımızın ümitsizliğe kapılmadan hastaneye gelmeleri çok önemli. Bir gün önce gelmeleri bile çok önemli. Çünkü her geçen gün hastalığın yayılma riski artıyor. O zaman da tedavi biraz zorlaşıyor. Hastalarımız kesinlikle ümitsizliğe kapılmasınlar. Hastaların iyileşmeyen yaraları olduğunda ya da yaraları durup dururken kanamaya başladığında hastanemize gelip teşhislerini almalarını tavsiye ediyorum.

Dudak kanseri ağız boşluğunda en sık görülen kanser türüdür.Güneş ışığına maruziyet, tütün kullanımı, ağız ve dişlerin hijyenik bozukluğu ve alkol kullanımı kansere sebep olan nedenlerdendir.Tedavisinde tümörlü bölgenin cerrahi olarak çıkarılması ve boyun diseksiyonu (boyundaki lenf bezlerinin temizlenmesi) ameliyatı uygulanmaktadır. İleri evredeki tümörlerde cerrahiye ek olarak radyoterapi ve kemoterapi gerekebilmektedir. Dudak tümörlerinde tüm tümörlerde olduğu gibi erken teşhis ve tedavi çok önemlidir. Erken evrede tedavi edilen bir tümörde başarı şansı % 80-90´dır. Fakat ileri evrelerde bu oran % 50´ye kadar düşmektedir. Dudak ve ağız içinde düzelmeyen yaralar bir kanser belirtisi olabilir ve bu şikayeti olan hastaların hemen bir hekime başvurması gerekmektedir” dedi.

Ahmet Çanak ve Haydar Çakmak doktora teşekkür ederek, bu şekilde herhangi rahatsızlığı olupta çekinip hastaneye gelmeyenlere seslenerek  hiç çekinmeden hastaneye gelsinler tedavilerini olsunlar çağrısı yaptı.

  • IMG_2861.JPG
  • IMG_2854.JPG