İNME ÜNİTESİ
27 Nisan 2023

                                                                                           İNME ÜNİTESİ
Özellikle bir vücut yarısındaki yüz, kol veya bacakta uyuşma ve güçsüzlük, konuşma bozukluğu, bilinç bulanıklığı, kafa karışıklığı, bir ya da iki gözde ani görmede azalma, çift görme veya baş dönmesi, denge veya koordinasyon kaybı inmenin en önemli klinik işaretleridir.

24 saatten uzun süren beyin damarı tıkanıklığına bağlı olarak gelişen inme (felç), sakat bırakan hastalıklar listesinde birinci, ölümle sonuçlanan hastalıklar da ise üçüncü sırada yer almaktadır. Hastanın ilk 3 saat içinde hastaneye götürülmesi sakatlık gelişmeden inmenin tedavi edilme şansını arttırmaktadır. Bu nedenle bu tedaviyi veren merkezlere vakit kaybetmeden başvurulması önem arz etmektedir.
İnme üniteleri, İnme vakalarının akut dönemde teşhis edilerek hastalığın erken dönemde tedavisini ve dolayısıyla iyileşmesini sağlamak için önemli merkezler olarak hizmet vermektedirler. Akut inme vakalarında, inme ünitesi ile genel hasta servisi karşılaştırıldığında; hastanede yatış süresinde ortalama % 10 oranında azalma, bağımsız birey olarak eve taburcu edilmede ortalama % 15 oranında azalma sağlamaktadır.