ANJİYO ÜNİTESİ
02 Mayıs 2023

ANJİYO ÜNİTESİ

 

 Anjiyo,  kalp ve damar hastalıkları açısından sorunu olan kişilerin damarlarına ince tüplerle girilmesi işlemidir. Bu sayede damarlardaki tıkanıklıkların ve diğer sorunların teşhis edilmesini sağlar. Anjiyo uygulaması kasıkta, el bileğinde ve kol bölgesinde olan atardamarların girişinden yapılabilir. Bu işlem sonucunda kalpte, beyinde, gözlerde ve bacaklarda yaşanan sorunlar teşhis edilebilir.

             Standart anjiyografi ya da girişimsel anjiyografi yöntemiyle kasık bölgesi uyuşturularak, kataterle kasıktan girilerek damarların içinden sorunlu bölgeye ulaşılır. Bu sırada bilgisayar ekranından damarların durumu incelenir. Daralmış damara sokulan kataterle radyoopak adı verilen özel boyalı bir madde damara bırakılır. Bu sayede daralma ve tıkanma olan bölge kolayca belirlenir. 

Hastalarda koroner arter hastalığının olup olmadığı hakkında en güvenli yöntem anjiyo uygulamasıdır. Damar sertliğinin etkisiyle koroner arterlerde hangi bölgede daralma ya da tıkanma olduğu anjiyo yapılarak belirlenebilir. Eğer daralma veya tıkanma belirlenirse, bu sorunun ameliyatla ya da stentle tedavi edilme kararı verilebilir.

Hastanemizde yılda ortalama 230 açık kalp ameliyatı yapılmaktadır. Hastanemizde 2011 yılında ilki, 2014 yılında ikincisi açılmış olan Anjiyo Ünitemiz, yıllık ortalama 3200 hastamıza işlem yapmaktadır. 
ANJİYO.PNG