HASTANE EMZİRME POLİTİKASI
15 Aralık 2021

1-Hastanemizde anne sütü ve emzirme uygulamalarının korunması, teşvik edilmesi ve desteklenmesi amacıyla bir emzirme politikası oluşturulmuştur.

  1. Anne Sütü Muadillerinin Pazarlanmasıyla ilgili Uluslararası Yasa ve Dünya Sağlık Asemblesi’nin ilgili kararları eksiksiz şekilde uygulanmaktadır.
  2. Hastanemizdeki personellerle ve ailelerle düzenli aralıklarla yazılı bebek beslenme politikamız paylaşılmaktadır.
  3. Hastanemizde sürekli veri izleme sistemi amaçlı Anne Sütü ve Emzirme Destekleme Komite’miz bulunmaktadır.

2-Hastanemiz personelleri emzirme konusunda annelere destek amaçlı gereken bilgi, yetkinlik ve becerileri kazanmaları için eğitimlere tabi tutulmaktadır.

3-Hastanemize gelen tüm hamile kadınlara ve ailelerine emzirmenin önemi ve yönetimi ile ilgili bilgilendirilmeler yapılmaktadır.

4-Hastanemizde gerçekleşen doğumlardan sonra ilk yarım saat içinde anne ve bebeğin ten tene teması sağlanarak emzirme başlatılıp kesintisiz sürdürülmesi için destek sağlanmaktadır.

5- Hastanemizde emzirmenin başlatılması ve sürdürülmesi ile, sık karşılaşılan sorunların giderilmesi konusunda annelere destek sunulmaktadır.

6- Hastanemizde, tıbbi zorunluluk olmadığı sürece yeni doğana anne sütünden başka herhangi bir yiyecek veya sıvı verilmemektedir.

7 – Hastanemizde annelerin bebekleri ile bir arada tutulması ve günün 24 saati aynı odada kalmaları sağlanmaktadır.

8- Annelere bebeklerinin acıkma belirtilerini tanıması ve bunlara yanıt vermesi konusunda bilgilendirmeler yapılıp destek olunmaktadır.

9-Hastanemizde biberon, emzik kullanımı ve riskleri konusunda annelere danışmanlık yapılmaktadır.

10-Ebeveynlerin ve bebeklerinin emzirme konusunda sürekli destek ve bakım hizmetlerine erişim sağlayacakları merkezler ile ilgili bilgilendirmeleri hastanemizden taburculuk işlemleri öncesinde yapılmaktadır.