GERİATRİ HEKİMİMİZ GÖREVE BAŞLADI
23 Şubat 2023

KSBÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi poliklinik ağına yeni bir yan dal eklendi. Özellikle yaşlılık dönemindeki sağlık sorunları ve bu sorunların tedavileriyle, ilgilenen tıp dalı olan Geriatri bölümüne Uz. Dr. Pınar Arman atanarak, Hastane Semt Polikliniğinde hasta kabulüne başladı.

Geriatri Uzmanı Dr. Pınar Arman, Kütahya’da Geriatri Kliniği olarak sağlıklı yaşlanma, yaşlının mevcut sağlığını koruma, hastalığını tedavi etme ve mümkünse yaşam kalitesini iyileştirmeye çalışacaklarını söyledi.

Dr. Arman; “Geriatri, 65 yaş ve üzeri bireylerin sağlık sorunları, hastalıkları, sosyal durumları, fonksiyonel yaşamları, yaşam kaliteleri, koruyucu hekimlik uygulamaları ve toplum yaşlanması ile ilgilenmektedir.  Kliniğimizin amacı, yaşlı sağlığını korumak, hastalıklarını tedavi etmek, yaşamını bağımsız olarak sürdürmesine yardımcı olmak ve hayat kalitesini yükseltmektir.  Yaşlı bireylerin diyabet, hipertansiyon, guatr, kolesterol yüksekliği gibi dahili hastalıklarının tedavisi kliniğimizde yapılabilmektedir. Ayrıca yaşlanmaya bağlı gelişen osteoporoz (kemik erimesi), idrar kaçırma, sık düşmeler, unutkanlık, kilo kaybı, beslenme bozukluğu, depresyon ve uyku bozukluğu gibi durumlar da değerlendirilip tedavi edilebilmektedir. Yaşlılarda koruyucu hekimlik uygulamaları içinde koruyucu aşılar hakkında bilgilendirme ve takibi, yıllık yapılması gerekli tetkikler ve taramalar yer almaktadır. Sağlıklı yaşlanmaya yönelik yaşam tarzı değişiklikleri önerilerinde bulunulmaktadır. Yaşlının mevcut sağlık sorunları geniş kapsamlı bir muayene ve testler ile değerlendirildikten sonra, gerekirse diğer bölümlerle iş birliği içerisinde tedavi ve takibi planlanmaktadır.” Dedi.

KSBÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Öğr. Üyesi Sertaş Erarslan; Sağlık Bakanlığımız tarafından 102. Dönem Devlet Hizmeti Yükümlülüğü Kurası Münhal Kadroları kapsamında hastanemize yeni doktor atamaları ile kadromuzu genişletiyoruz. “Yaşlılara Hürmet Etmek,Ömre Bereket Katmanın En Değerli Yoludur” diyerek  Hastanemizde daha önce bulunmayan özellikle yaşlılarımıza hizmet verecek olan, Geriatri Birimimizi de açarak, kapsamlı tedavi hizmetlerimizi genişleterek devam ediyoruz. Hastalarımız Geriatri birimimize “Yan Dal” olarak Randevu alabileceklerdir. Umuyorum ki ilimiz insanı yeni birimimizden fayda sağlayacaktır. Bu vesile ile değerli hekimimize hastanemize hoş geldin diyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.” Dedi.

  • IMG_6387.......jpg