T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü T.C. Sağlık Bakanlığı Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

ERCP Ünitesi Açıldı

Güncelleme Tarihi: 20/09/2018

Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde; Safra yolu, karaciğer ve pankreas hastalıklarının tedavisinde önemli yeri olan ve açık cerrahi işleme gerek kalmadan uygulanan ERCP (endoskopik retrograd kolonjiopankreatografi) ünitesi açıldı.

Gastroenteroloji Kliniğinde uzun zamandır başarı işlemlere imza atan Gastroenteroloji Uzmanı Öğretim Üyesi Dr. Süleyman Coşgun; yeni açılan ünitede, bir hastamızın safra yolundan ERCP yöntemi ile taş çıkartarak ERCP hakkında bilgiler verdi.

“ERCP yöntemi, ana safra kanalından safra çamurunun taşlarının temizlenmesi, safra yolu veya safra yolu ağzındaki darlıkların açılması, safra yolunu daraltıp tıkayan kanserlerde stent konarak normal safra akışının sağlanması, sarılığın giderilmesi, pankreas hastalıkları, safra yolu parazitlerinden şüphelenilen ve tıkayıcı sarılıkların tedavisinde uygulanabilecek. ERCP yöntemi açık cerrahi işleme gerek kalmadan uygulandığı için hasta kısa sürede ayağa kalkabilecek ve açık cerrahide bulunan risk ve komplikasyonlar da ortadan kalkmış olacak. Hastanemize kazandırılan cihaz ve ünite ile hastalarımızda rahat etmiş olacak. Daha önce sevk etmek veya cerrahi işlem uyguladığımız hastalarımız böylelikle burada tedavilerini almış olacaklar. Emeği geçen idarecilerimize teşekkür ederim. “dedi.

  • IMG_3559.JPG
  • WhatsApp Image 2018-09-18 at 11.26.18.jpeg
  • IMG_3551.JPG